Neden Kodlama?

Herhangi bir sanat dalında olduğu gibi, çocuklara ilgi duydukları alanda kendilerini geliştirmeleri için fırsat tanındığında, erken yaşta kazandıkları becerilerle hızlı bir şekilde pratiklik kazanırlar. Biliyoruz ki bu beceriler ne kadar erken kazanılırsa, o kadar hızlı yol alırlar ve böylece küçük yaşta büyük aşamalar katederler. Ancak, bugünün çocukları hâli hazırda teknolojiye merak duyarken, onları bu teknolojinin nasıl üretildiğine dair bir ipucu vermiyoruz -resme ilgi duyan bir çocuğa sadece müzeye götürüp resimlere bakmasına izin vermek ancak eline kalem kağıt vermemek gibi-. Ayrıca onları hedefleyen tüketim kültürü aslında onları düşünmekten ve kapasitelerini kullanmaktan da alıkoyuyor. Bu durumda bize düşen görev, çocuklarımıza vitrin izletmek yerine onları işin arka planına, onların da anlayabileceği yazılım dünyasına adım atmaları için teşvik etmek, vakitlerini tüketerek değil üreterek geçirmeleri için onları bilgisayar bilimlerine yönlendirmektir. Bu ise çocukların seviyelerine göre öğrenebileceği kodlama eğitiminden geçiyor.


anayasa1KODLAMA NEDİR?

Bilgisayar programları, bilgisayara özel bir dilde yazılan kodlar aracılığıyla oluşturulur. Kodlar, komutlar ve sayılardan oluşur ve bunları yazı yazar gibi yazarız. Bu komutların nasıl sıralanması gerektiğini ve belli şartları öğrenirsek, bilgisayara istediğimiz her işlemi yaptırabiliriz. Böylece, kodlar ve hayal gücümüzü kullanarak bilgisayarda istediğimiz her şeyi oluşturabiliriz.


ALGORİTMA NEDİR?

Algoritma, bir problemi, parçalara ayırarak ve belli bir sıra ile çözmek için tasarladığımız yoldur. Algoritma öğrenmek, analitik düşünme becerisini geliştirmektedir. Analitik düşünme becerisi de, bir problemi en kolay ve en hızlı şekilde çözmek için izleyeceğimiz yolu hesaplamamızda bize yardımcı olmaktadır. Bu sayede pratiklik kazanırız, çözüme çabuk ve doğru kararlar alarak ulaşırız.


SCRATCH NEDİR?

Scratch çocuklar için geliştirilmiş bir kodlama tarzıdır. MIT tarafından geliştirilen Scratch’te, çocukların bilgisayara kolay komut girmeleri için fare ile sürüklenebilen, renkli, tıpkı lego gibi bloklar oluşturulmuştur. Bu bloklar sayesinde çocuklar, sıkılmadan ve karıştırmadan bilgisayar oyunu, animasyon ve hikayelerini oluşturmaktadır.

Scratch aynı zamanda bir topluluk platformudur. Dünya üzerinden tüm çocuklar yaptıkları oyunları burada paylaşabilir, birbirlerinin oyunlarını oynayabilir ve oyunlarda değişiklik yapabilirler.

Scratch, gelişmiş çoğu ülkelerin devlet okullarında ilkokul –hatta bazı okullarda anaokulu- seviyesinden itibaren zorunlu ders olarak öğretilmektedir.


SCRATCH İLE KODLAMA ÖĞRENMENİN ÇOCUKLARA NE GİBİ FAYDALARI OLACAK?

Hepimiz için Scratch’te oyun yapmak aslında göründüğünden daha zor! Çokça düşünmek ve deneme yanılma yapmamız gerekiyor. Fakat yetişkinlerin aksine çocuklar çok hızlı bir şekilde öğreniyor! Bunun içindir ki, ünlü programcıların hemen hepsi programcılığa çocuklukta adım atmışlardır.

Çocuklar Scratch’te oyun yaparken algoritma mantığını da öğreniyorlar. Bir işi yaparken ilk neyden başlamaları gerektiğine karar vermeleri, eğer kod istedikleri sonucu vermediyse, bunun sebebini düşünmeleri ve sırayı düzeltmeleri gerekiyor. Bu da analitik düşünme becerisini geliştirmektedir.

Ayrıca, çocuklar için kodlama dilleri arasında en prestijlisi olan Scratch 21. yy öğrenme becerilerine de katkı sağlamaktadır!